Steve Roach, Kevin Braheny, Michael Stearns

Desert Solitaire

87,85 zł

Steve Roach, Kevin Braheny, Michael Stearns | Desert Solitaire

Tagi albumu: Steve Roach, Kevin Braheny, Michael Stearns | Desert Solitaire, Celestial Harmonies, Steve Roach, Kevin Braheny, Michael Stearns, muzyka elektroniczna, ambient, Tangerine Dream, Klaus Schulze, Vangelis, Jarre, electronic music, Kraftwerk

AUTOR Steve Roach Kevin Braheny Michael Stearns
PRODUCENT Celestial Harmonies
NUMER CH 17070
ROK WYDANIA 1989
MEDIA 1CD
OPAKOWANIE JEWELCASE
Kod produktu 003154
POPULARNOŚĆ

Lista utworów

Flatlands 4:49
Labyrinth 6:56
Specter 9:34
The Canyon's Embrace 3:35
Cloud of Promise 6:38
Knowledge & Dust 3:23
Shiprock 4:00
Highnoon 10:30
Empty Time 5:51
From the Heart of Darkness 3:50
Desert Solitaire 6:06

Opis

W 1989 roku Steve Roach zaprosił do współpracy Michaela Stearnsa i Kevina Braheny'ego, by nagrać album dedykowany pisarzowi Edwardowi Abbey'owi, na cześć jego książki zatytułowanej Desert Solitaire. O ile pierwszy utwór brzmi wręcz pogodnie i prawie lounge'owo, o tyle już Labyrinth jest jednym z prawdziwych arcydzieł z gatunku refleksyjnych, wręcz smutnych ambientalnych tekstur. Do typowej dla Roacha niesamowitej suchej pustynności znakomicie pasują okazjonalnie rozsiane tu i tam cząstki brzmienia egzotycznej perkusji, przede wszystkim zaś album zyskuje na wielowymiarowości za sprawą saksofonu Kevina Braheny'ego (miłośnicy elektroniki powinni kojarzyć tego artystę przede wszystkim z niezwykłym, pastelowym albumem The Way Home). Muzyka w niezwykły sposób balansuje na granicy między organicznością a elektroniką, między kojącym ciepłem a pustynnym dojmującym zimnem. Trudno orzec, czy proponowane tu impresje są zdecydowanie statyczne, czy też, że poszczególne elementy zmieniają się tak szybko, że trudno przy pierwszych przesłuchaniach ogarnąć wszystkie dźwiękowe plany. Najlepiej jest wyłączyć światło i pozwolić tej muzyce po prostu płynąć, malować niespotykane krajobrazy, wywoływać niehamowane asocjacje... Szczególnie przy takich przesłuchaniach tak piękne i niecodzienne utwory jak Cloud of Promise czy Highnoon odsłonią swój magiczny wymiar.

I. W.Steve Roach to absolutny specjalista od tworzenia ambientalnych pejzaży. Dosyć często w jego muzycznych poszukiwaniach, inspiracją dla nich bywają naturalne ekosystemy. Płyta Desert Solitaire swoją premierę miała w 1989r, to jedna z najlepszych wizytówek Roacha jako kreatora środowiskowych pejzaży. Jak łatwo domyśleć się z tytułu, główną inspirację stanowi tu pustynia. Sam Steve Roach mieszkając w Tucson w stanie Arizona, niejako namacalnie doświadcza jej bliskości. W tych 10-ciu kompozycjach Roach tworzy jej sugestywne obrazy, z tym iż w jego pojęciu to nie tylko piach i upał, ale pustynia pokazana jest jako środowisko skrajne. Mamy więc wyżłobione w skałach kaniony z rozległymi labiryntami, góry, wspomniany już piach i nieznośny upał. Do tego groźne burze, to wszystko składa się na obraz środowiska ekstremalnego i skrajnie nieprzyjaznego człowiekowi. Mimo tego Steve Roach stara się oddać jego potęgę i surowe piękno. Ta muzyka przypomina niekiedy prymitywne, etniczne dudnienie innym razem jest bezkształtną formą bez wyraźnych granic. Podczas realizacji Desert Solitaire wspomagali go Michael Stearns oraz Kevin Braheny. Bez wątpienia pomogli oni nadać tej płycie właściwą formę. Ważny krok w ambientowy świat, dzisiejszego mistrza gatunku.

R. M.

Inni klienci wybrali

Podobne albumy

Kup Przechowaj

Towar w magazynie

Wysyłamy do 1 dni
Dostawa w do punktu odbioru już od 12zł.
Przesyłkę dostarcza Poczta Polska lub Inpost.
Możliwy odbiór osobisty poza siedzibą sprzedawcy.

Napisz do nas