Napisz do nas
   


Kategorie


S-GRAFA
S-GRAFA
S-GRAFA

Newsletter

Statystyki sklepu:

2196 wydawnictw w ofercie
1721 dostępnych natychmiast
33648 próbek utworów
2258 recenzji płyt
24653 zrealizowanych zamówień
4652 zadowolonych klientów z:
Australii, Belgii, Kanady, Chile, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji, Holandii, Węgier, Izraela, Kazachstanu, Korei, Litwy, Norwegii, Włoch, USA, Szwajcarii, Słowacji, Portugalii, Rosji, Szwecji...Kontakt:

GENERATOR
Ziemowit Poniatowski
ul. Krótka 22; 05-080 Izabelin
NIP 527-100-25-16
REGON 010739795
Wpisany do CEIDG prowadzonej przez Ministra Gospodarki
tel. +48 601 21 00 22

Tangerine Dream | Thief - 20th Anniversary Edition

powrót

114,94 zł
brutto
Chwilowo brak
Wysyłamy do 30 dni
Dostawa w formie listu poleconego dostępna już od 8zł.
Przesyłkę dostarcza Poczta Polska. Możliwy odbiór osobisty poza siedzibą sprzedawcy.
W 26 lat po oryginalnym wydaniu trafia do sklepów specjalna edycja ścieżki dźwiękowej, którą trio Edgar Froese - Chris Franke - Johannes Schmoelling przygotowało do filmu Thief. Album trwa ponad (!) 80 minut i, jeśli wierzyć opisowi, wydaje się przynosić całkiem sporo niepublikowanych utworów. Słuchacz o dziwo nie znajdzie tutaj żadnych niespodzianek - więcej detali w opisie szczegółowym - ale dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mają jeszcze tego albumu będzie to znakomita pozycja, przynosząca napisane do filmu impresje w każdym możliwym miksie i przycięciu.
 • Main Titles / The Heist 10'46
 • Sam's Forge 3'10
 • Chicago Courtroom 4'38
 • Tailed / The Break-In 9'58
 • San Diego Beach / Love Scene 3'44
 • Frank Is Set Up 4'30
 • Destruction 3'17
 • Final Confrontation / End Credits 5'49
 • Trap Feeling 2'57
 • Chicago Courtroom 5'18
 • Tailed / The Break-In 4'46
 • Beach Theme #1 6'11
 • Beach Theme #2 6'47
 • Destruction 4'12
 • Final Confrontation 5'35

Do prawidłowego odtwarzania próbek niezbędny jest Flash Player. Pobierz i zainstaluj.


To po prostu klasyka - nic dodać, nic ująć. Nie wiem wprawdzie, z jakiego powodu album został o sześć lat "odmłodzony" (w tym roku mija 26. rocznica jego wydania), ale nie jest to w ogóle ważne. Najważniejsze bowiem jest, iż Słuchacz otrzymuje tutaj, jak wynika ze spisu utworów, znacznie mniej okrojoną w porównaniu z oryginalnym wydaniem ścieżkę dźwiękową do filmu Thief. Owa ścieżka dźwiękowa, ze względu na brzmienie, fantazję i potencjał melodyczny, porównywalna jest z dokonaniami Tangerine Dream przedstawionymi na albumach tak wyśmienitych jak Force Majeure, Exit i White Eagle. Podstawowym tworzywem rytmicznym są tutaj oczywiście brawurowe, grzechotliwe ostinata pompujących sekwencerów (podobnie spektakularne jak ścieżka rytmiczna nieco późniejszej klasycznej fantazji Horizon z albumu Poland), nie zabrakło tutaj jednak i bardziej zamyślonego, "ambientalnego" oblicza Tangerine Dream. Wszystkie prezentowane tu utwory żyją własnym życiem i można by powiedzieć, podobnie jak o ich bliskich krewnych napisanych do obrazu Risky Business, że aż szkoda ich na amerykańskie filmy... W miarę słuchania warto jednak powiedzieć kilka istotnych rzeczy. Tytuły umieszczone na okładce są dość mylące, Odbiorca może z początku czuć się rozczarowany, iż wbrew opisom nie słyszy jeszcze za dużo niepublikowanej drzewiej muzyki: Main Titles to Diamond Diary, Sam's Forge znamy jako Burning Bar, Chicago Courtroom wydane było na oryginalnej edycji jako Scrap Yard... Pierwsza niespodzianka - jeszcze niezbyt spektakularna - to kompletna wersja finału albumu (tutaj Tailed / The Break-In), przy czym nie dzieje się tu muzycznie więcej aniżeli w znanej wersji, utwór (i tak bazujący na wykorzystanym wcześniej temacie, czyli na ostinatowej linii Thru Metamorphic Rocks z Force Majeure) skonstruowany został na zasadzie standardowego "extended mix" z lat osiemdziesiątych. Frank is set up nie pojawiało się na oryginalnym albumie, znamy je jednak i tak aż nadto dobrze: to przecież z kolei introdukcja do wspomnianej "Przeprawy przez skały metamorficzne"! Pierwsza prawdziwa niespodzianka to dopiero utwór ósmy, nieobecny na winylowym albumie - typowa dla Tangerine Dream w tym okresie podniosła instrumentalna ballada z dobrą perkusją i atrakcyjnie "suchym" brzmieniem pierwszoplanowym. Powtórka Chicago Courtroom to nieznacznie zmieniony miks Scrap Yard... Repryza Tailed / The Break-In to po prostu krótsza edycja wspominanego już utworu...
Jeszcze tylko obie wersje Beach Theme, o minutę dłuższa wersja Dr. Destructo (tutaj: Destruction)... Powtórzenie Final Confrontation... i to już koniec. Tę recenzję zaczynałem pisać w stanie graniczącym z euforią, kończę ją w stanie ocierającym się o rozgoryczenie - wydaje mi się, że to lekka kpina z gorliwych, najbardziej oddanych fanów, którzy mogliby zechcieć ulec impulsowi i nabyć "specjalną edycję" w ciemno. Przymrużmy jednak oko ze względu na fenomenalną muzykę samą w sobie i umówmy się, że to wydanie adresowane specjalnie tylko dla tych, którym już starła się analogowa płyta i pragną zaopatrzyć się w elegancko wydany album kompaktowy - wtedy wszystko będzie w porządku.

I. W.
Tagi albumu:

Tangerine Dream | Thief - 20th Anniversary Edition

,

Orange Records

,

Tangerine Dream

,

muzyka elektroniczna

,

ambient

,

Tangerine Dream

,

Klaus Schulze

,

Vangelis

,

Jarre

,

electronic music

,

Kraftwerk