Tangerine Dream

Turn of the Tides


49,81 złbrutto

Tangerine Dream | Turn of the Tides

Tagi albumu: Tangerine Dream | Turn of the Tides, TDI, Tangerine Dream, muzyka elektroniczna, ambient, Tangerine Dream, Klaus Schulze, Vangelis, Jarre, electronic music, Kraftwerk

WYKONAWCA Tangerine Dream
PRODUCENT TDI
NUMER TDI 019
ROK WYDANIA 1994
MEDIA 1CD
OPAKOWANIE JEWELCASE
Kod produktu 002849
POPULARNOŚĆ

Lista utworów

Pictures At An Exhibition
Firetongues
Galley Slave's Horizon
Death Of A Nightingale
Twilight Brigade
Jungle Journey
Midwinter Night
The Turn Of The Tides
Story of the brave (not listed on cover)

Recenzja


Podczas burzy z piorunami, w sobotni ranek 1881 roku, John Calyx opuścił miasto Nadira konnym powozem. Towarzyszył mu jego słowik. John nauczył ptaka śpiewać oktawami i tylko te piosenki pozwalały mu usnąć... Tak rozpoczyna się zamieszczona w pierwszym wydaniu tej płyty (1994 r) opowieść fantasy autorstwa Edgara Froese, o poszukiwaniu przez Johna Calyxa brata i podróży do miejsca Zmiany Przypływów. Po raz pierwszy Tangerine Dream sięgnął do wzorców muzyki poważnej i pierwszy utwór to słynne Obrazki z Wystawy - motyw Modesta Mussorgskiego na tle stukotu końskich kopyt, deszczu i trzasku piorunów. A może jest odwrotnie - burza i odgłos kopyt, a w tle Mussorgski. Utwór ten wspaniale tworzy nastrój początku niesamowitej podróży w krainę fantasy Tangerine Dream i własnej wyobraźni.
Tytuły kompozycji nawiązują do kolejnych etapów wyprawy Johna Calyxa. Drugi to Firetongues - przeprawa przez dolinę Ognistych Języków. Ten chyba ulubiony przez autorów, bo wykorzystany na zabrzańskim koncercie i przetworzony w Dream Mixes One utwór mocno kontrastuje elektronicznym brzmieniem ze spokojnym, nastrojowym początkiem płyty. Następnie mój ulubiony Horyzont Niewolniczej Galery - Galley Slave's Horizon - rozpoczynający się od głęboko brzmiącego motywu wygrywanego na bębnach, przywodzącego na myśl to falujące morze, to rytm nadawany galernikom. W czasie prawie ośmiu minut dochodzi do głosu cały elektroniczny arsenał Tangerine Dream z mocno zaakcentowanymi gitarami i dyskretnym wokalem (nie piosenkami!).
To płyta z okresu gdy z zespołem mocno związani byli Zlatko Perica (gitary) i Linda Spa (saksofony). Oboje zaznaczyli swoją obecność wyraźnie nie zakłócając jednak elektronicznego charakteru całej płyty. Muzyka jest elektronicznie soczysta, chwilami nastrojowa lecz brzmiąca mocno i zdecydowanie. Całość spójna, tworząca specyficzny nastrój i chwilami aż żal, że utwory nie są ze sobą połączone. Zdecydowałem się napisać o płycie Turn Of The Tides ponieważ pojawiła się w ofercie Generatora, a przede wszystkim dlatego, że mnie osobiście podoba się najbardziej ze wszystkich płyt Tangerine Dream wydanych po odejściu Chrisa Franke. Właśnie ta płyta po kilkuletniej przerwie uczyniła ze mnie na powrót wielbiciela zespołu...
Natomiast John Calyx po przepłynięciu morza musiał zabić swojego oswojonego słowika - Death Of A Nightingale (saksofon Lindy Spa aż płacze z żalu), by stanąć przed tajemniczą radą dwunastu -Twilight Brigade i uzyskać pozwolenie na dalszą podróż przez pełną niebezpieczeństw dżunglę - Jungle Journey (powtórzona w Dream Mixes i What A Blast). Dalej podąża przez górskie krainy w czasie Śródzimowej Nocy - Midwinter Night , aby przekroczyć wreszcie bramy miasta Arca i znaleźć się w magicznym miejscu Zmiany Przypływów - tytuowym Turn Of The Tides.
...Nikt więcej nie zobaczył Johna. Mówi się, że naprawdę spotkał brata i teraz mieszka z ognistymi ptakami poza Zasłoną Pamięci.

Leonard Rutkowski

Inni klienci wybrali

Podobne albumy

Kup Przechowaj

Towar w magazynie

Wysyłamy do 3 dni
Dostawa w do punktu odbioru już od 12zł.
Przesyłkę dostarcza Poczta Polska lub Inpost.
Możliwy odbiór osobisty poza siedzibą sprzedawcy.

SPECJALNY RABAT
NA ZESTAWY - 15%
wpisz kod
CNOGFBGP

Napisz do nas