Biosphere

Microgravity (remastered+bonus)

56,89 zł

Biosphere | Microgravity (remastered+bonus)

Tagi albumu: Biosphere | Microgravity (remastered+bonus), Biophon, Biosphere, muzyka elektroniczna, ambient, Tangerine Dream, Klaus Schulze, Vangelis, Jarre, electronic music, Kraftwerk

AUTOR Biosphere
PRODUCENT Biophon
NUMER BIO33CD
ROK WYDANIA 2015 (1991)
MEDIA 2CD
OPAKOWANIE KOPERTA TEKTUROWA
Kod produktu 007196
POPULARNOŚĆ

Lista utworów

CD1
Microgravity [5.12]
Baby Satellite [5.04]
Tranquilizer [8.08]
The Fairy Tale [4.53]
Cloudwalker II [5.26]
Chromosphere [3.38]
Cygnus-A [5.02]
Baby Interphase [5.07]
Biosphere [4.41]
CD2
Search
Avenue 2.3
Clovis
Coulee
Ectozone
Dewy Fields
Eternal
Search
Avenue 2.3
Clovis
Coulee
Ectozone
Dewy Fields
Eternal

Opis

Fenomenalny debiut: Geir Jenssen aka Biosphere zabiera oszołomionego Słuchacza na pokład swego kosmolotu, na którym rozbrzmiewają połączone w zdumiewającą syntezę arktycznie lodowate akordowe zawiesiny, house'owe ścieżki rytmiczne, głębokie narkotyczne beaty oraz niczym żywcem wyjęte z niewytłumaczonego snu poboczne efekty brzmieniowe. Podejrzewam, że w czasie ukazania się tej płyty podobna muzyka musiała robić na nieprzygotowanym słuchaczu spore wrażenie – to wrażenie pozostaje, płyta bowiem praktycznie w ogóle się nie zestarzała i nic nie straciła ze swojej raz klaustro-, raz agorafobicznej zagadkowości… Biosphere z wyjątkowym talentem i niezwykłą wyobraźnią potrafi łączyć rytmiczną, lodowatą mechaniczność oraz organiczną, eteryczną naturalność. Melodie często prowadzone są na dwóch planach: bardziej mrocznym, basowym oraz metalicznie roztrzęsionym w wyższym rejestrze, kiedy podawane są porcje rozmytych, "ozięble zmysłowych" akordów. W zestawie pojawia się też utwór mający sporo wspólnego z atmosferą niesamowitego Gebirge z pierwszej wspólnej płyty Biosphere i P. Namlooka, The Fires of Ork (1993). Nie można nie znać tej płyty, jest to podobnie ważna i przełomowa dla elektroniki pozycja jak Phaedra Tangerine Dream, Moondawn Klausa Schulze czy też The Aphex Twin Classics.
I. W.


Debiutancki album Biophere, to już dziś klasyka nurtu ambient. Wydany w 1991r. Microgravity, wraz z ówczesnymi płytami The Orb i KLF, ma prawdziwie kultowy status. Wypełnia go dziewięć kompozycji z których bije na wskroś arktyczny chłód, oraz niepokojące piękno. Nic w tym dziwnego, Jenssen pochodzi z Tromso, to miasto znajduje się blisko 800km za kołem podbiegunowym w północnej Norwegii. Wiele kompozycji z tej płyty posiada taneczny charakter np. The Fairy Tale czy Baby Interphase. Przez niektóre przewija się plemienny, etniczny klimat, przez co nabierają siły magicznego pierwotnego rytuału np. Biosphere i Cygnus-A. Pozostałe to lodowate, ambientowe pejzaże, piękne, niesamowicie ulotne, wręcz niedopowiedziane Microgravity, Tranqullizer. W kompozycji Cloudwalker, odzywają się echa poprzedniej formacji Jenssena, Bel Canto. W sumie to 50 min. znakomitej przejażdżki przez wrażliwość Geira Jenssena oraz jego wizję ambientu, jako muzyki będącej wrotami ku "czwartemu wymiarowi". Do dziś Microgravity to dowód jego talentu i niesamowitego wizjonerstwa w postrzeganiu elektroniki. Absolutny klasyk!

R. M.

Inni klienci wybrali

Podobne albumy

Kup Przechowaj

Chwilowo brak

Wysyłamy do 60 dni
Dostawa w do punktu odbioru już od 12zł.
Przesyłkę dostarcza Poczta Polska lub Inpost.
Możliwy odbiór osobisty poza siedzibą sprzedawcy.

Napisz do nas